Salı, 25 May 2010 03:31

Kunena Forum Mesajdan Sonra Reklam ve Modül

Yazan 
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Kunena Forum Modül Pozisyonları JoomlaBilgi.org

Kunena forum bileşeninde ilk mesajdan sonra veya ikinci, üçüncü konudan sonra Google Adsense reklamın nasıl ekleneceği en çok sorulan sorulardan. Kunena forum modül pozisyonlarına reklam, HTML kod veya istediğiniz modülü ekleme için yapmanız gerekenler bu video derste açıklamalı olarak anlatılıyor.

Kunena forum bileşeni modül pozisyonları kullanımını anlattığımız video ders bu yazının alt tarafından bulunmaktadır. İyi seyirler...

Kunena Forum bileşenine ait 4 çeşit modül pozisyonu bulunmaktadır. Bunlar forumun üst tarafında yer alan profil kısmındaki (Giriş, Kayıt kısmının bulunduğu yer), forumun üst kısmında anons yerinde bulunan yer, forumun en alt kısmı ve her mesaj arasındaki pozisyonlardır.

Kunena forum modül pozisyonları, modül ayarlarında bulunan konum kısmındaki açılır listedeki modül pozisyonları arasında yer almaz. Bu nedenle kunena modül pozisyonlarında aşağıda isimlerini belirttiklerimizi video derste gösterdiğimiz gibi klavyenizle girmeniz gerekmektedir. Sırasıyla bu pozisyonların, modülde konum (pozisyon) yerine yazmanız gereken isimleri:

 • kunena_profilebox
 • kunena_announcement
 • kunena_bottom
 • kunena_msg_1  (1 yerine kaçıncı mesajdan sonra yer almasını istiyorsanız o rakamı yazınız)

şeklinde isimleri girebilirsiniz. Bu modül pozisyonlarında istediğiniz modüllerinizi istediğiniz sayıda girebilirsiniz. Veya video dersimizde anlattığımız gibi Özel HTML (Custom HTML) modülü oluşturarak Google Adsense gibi reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Kunena Forum'da İstediğim Yere Kendi İstediğim Modül Pozisyonlarını Ekleyebilir miyim?

Böyle bir ihtiyacınız varsa cevabımız, evet; eğer Kunena Forum içerisinde istediğiniz bir yere modül pozisyonu eklemek istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Mesela kunena_reklam diye bir modül pozisyonu oluşturup bunu istediğiniz yerde yayınlamak istiyorsunuz diyelim.

Bunun için ilk olarak modül pozisyonunuzu koymak istediğiniz yeri kunena kaynak dosyalarında belirleyin. Daha sonra bu yerin kodları arasında ( <?php ve  ?> etiketleri arasına gelecek şekilde) aşağıdaki kodları ekleyin:

<?php
// load module
if (mosCountModules('kunena_reklam')||mosCountModules('kunena_reklam'))
{
?>

  <div class = "fb-fb_2">
    <?php
    if (CKunenaTools::isJoomla15())
    {
     $document = &JFactory::getDocument();
     $renderer = $document->loadRenderer('modules');
     $options = array('style' => 'xhtml');
     $position = 'kunena_reklam';
     echo $renderer->render($position, $options, null);
    }
    else
    {
     mosLoadModules('kunena_reklam', -2);
    }
     ?>
  </div>

<?php
}
?>

Yukarıdaki kodlar arasında gördüğünüz kunena_reklam kısmı modüle vermek istediğiniz isimdir, eğer modülün ismi böyle olsun istemiyorsanız istediğiniz bir tanesi ile bu ismi değiştirebilirsiniz. Böylece bu kodu eklediğiniz yerde bir modül pozisyonu oluşturmuş olursunuz ve istediğiniz modülleri orada yayınlayabilirsiniz.

Okunma 12417 defa Son Düzenlenme Pazar, 18 Aralık 2011 04:14
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

 • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme