Pazartesi, 21 Kasım 2011 10:07

Kunena 1.7.1 Güvenlik Sürümü Yayınlandı

Yazan 
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Kunena 1.7.1 TürkçeKunena takımı Kunena 1.7.1 sürümünü Joomla 1.5 ve Joomla 1.7 ile uyumlu olarak yayınlamış bulunuyorlar. Kunena 1.7.0 sürümü için geliştirilen bir güvenlik sürümü olan Kunena 1.7.1 güncellemesine, bütün Kunena kullanıcılarının güncelleme yapmaları güvenlikleri açısından şiddetle tavsiye edilmektedir. Güncelleme öncesinde ise yedekleme almayı unutmayınız! Bu yıl sonunda yayınlanması planlanan Kunena ana sürümlerinden Kunena 2.0 yayınlanmadan önce, bu güncellemede hem Joomla 1.5 için, hem de Joomla 1.7 sürümleri için bir çok gelişme ve değişiklik kaydedildi.

Joomla 1.5 Uyumlu Joomla 1.7 Uyumlu

Kunena forum bileşeni 20.11.2011 itibariyle güncellenmiştir. Güncelleme sürümü: 1.7.1

Özellikle Joomla 1.7 CMS için gerçekleştirilen değişikliklerle birlikte, Kunena'yı varsayılan şablonu ile kullanmayan eski kunena şablonu sahipleri bu son sürümlerinde şablonlarını kullanamayabilirler.

Kunena için geliştirilen diğer tüm resmi eklentiler (modül ve plugin'ler) de güncellenmişlerdir ve bileşenin güncellemesinden ayrı olarak kurulmaları gerekmektedir.

Öne Çıkanlar

 • Tek bir kurulum paketi aracılığı ile Joomla 1.5 ve Joomla 1.7 sitelere direkt kurulum yapabilme
 • Geliştirilmiş erişim seviyesi desteği
 • Community Builder ve AlphaUserPoints ile daha iyi uyumluluk
 • Önceki sürümlerde karşılaşına açıkların kapatılması
 • Güvenlik Sorunlarının Giderilmesi: JomSocial etkinlik akışında kısıtlanmış kategorilerin gösterilmemesi, Kunena yapılandırma raporunda hassas bilgilerin gizlenmesi ve potansiyel URL XSS exploit açığı giderildi.

Sistem Gereksinimleri

Joomla 1.5.25 ve/veya Joomla 1.7.3

Kunena 1.7 sürümü jQuery kullanmamakta ve MooTools 1.2.4+ gerektirmemektedir. Joomla 1.5.25 ve Joomla 1.7 sürümlerinin yayınlanması ile birlikte, Joomla'nın Firefox 7 ve Internet Explorer 9 ile uyumluluğu için Mootools System kütüphanesi güncellenmiştir.

PHP 5.2.3

Kunena 1.7 sürümü PHP 5.2.3 veya daha üst sürümlerini gerektirmektedir. Genel olarak PHP 5.3.6 sürümü tavsiye edilmektedir.

MySQL 5

Kunena 1.7 sürümü MySQL 5.0 ve 5.1 sürümlerine bulunan değişikliklere dayanmaktadır. MySQL 4 sürümünde Joomla 1.5 sürümlerine çalışmasına rağmen, Kunena 1.7 sürümü çalışmamaktadır.

3. Taraf Eklenti Gereklilikleri

Kunena bileşeni ile birlikte JomSocial, Community Builder, uddeIM veya AlphaUserPoints gibi bileşenleri entegre olarak kullanabilmek istiyorsanız, ilk olarak bu eklentilerin gerekliliklerini yerine getirdiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Aşağıdaki eklenti ve sürümlerini Kunena 1.7 desteklemekle birlikte, değişikliklerin olabileceğini ve bu eklentilerin gelecekte desteklenemyebileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz:

 • JomSocial 2.x
 • Community Builder 1.7 (joomla 1.7 için)
 • uddeIM 2.x
 • Alpha User Points 1.5.12 (Joomla 1.5 için), 1.6.3 (Joomla 1.7 için)

3. Taraf ACL (Erişim Seviyesi Yetkilendirme) Bileşenleri Gereklilikleri

Kunena 1.7 ile Joomla 1.5 kullanıyorsanız, şu bileşenleri de kullanabilirsiniz:

 • ArtOf User 1.1.1
 • JXtended Control 1.0.7 (site kapalı)

Klasör İzinlerinin Uygulanması Gereken Dizinler

Joomla sitenizde Kunena'nın düzgün şekilde kurulabilmesi için dizin izinlerinin yapılması gerekli olan dosya ve klasörler şu şekildedir:

/administrator/components
/components
/media
/plugins/system
Lütfen Kunena ile birlikte kullandığınız modüllerinizi ve plugin'lerinizi de güncellemeyi unutmayınız, bu eklentileri indirmek için tıklayınız!

Eklentiyi indir: Kunena Forum

Okunma 3464 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 14 Ocak 2012 16:09
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

 • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme