Pazartesi, 01 Ekim 2012 13:41

MijoACL - Üye Yetki & Erişim Kontrolü

Yazan 
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Joomla sitelerin üyelik sistemini kullanan kişiler için üyelikleri ve üye gruplarını yönetmek bazen oldukça zor olabilmekte. Özellikle de hangi gruplara ve üyelere, hangi yetkilerin ve erişim izinlerinin verileceği oldukça kafa karıştırabilmekte. MijoACL ile rahat bir şekilde üye ve üye gruplarının yetkilerini yönetebilirsiniz.

MijoACL bileşeni 18.09.2012 itibariyle güncellenmiştir. Güncelleme sürümü: 1.0.1

Joomla 1.5 sürümlerinde Erişim Kontrol Seviyesi (Access Control Level - ACL) oldukça kısıtlı idi ve esnek olmayan bu yapı bir çok site sahibinin ihtiyaçlarını karşılayamamakta idi. Joomla 2.5 sürümleri ile birlikte ise bu sorun tamamen aşıldı, yani istediğiniz kadar kullanıcı grubu oluşturabilmekte ve bunların yetkilerini ve erişim seviyelerini belirleyebilmekteydiniz. Fakat bu sefer de sistemin zorluğu ve karışıklığı konusunda şikayetler vardı.

İşte MijoACL aracılığı ile Joomla 1.5 sitelerde çok büyük bir eksiklik olan üye ve üye gruplarını yetkilendirme ve erişim seviyelerini ayarlama işlevini sitenize kazandırırken; Joomla 2.5 sitelerde ise sistemin karışıklığını asgari seviyelere indirip çok daha kolay ve esnek bir şekilde tüm üye gruplarınızı ve üyelikleriniz yönetebilir, yeni kurallar ve erişim seviyeleri atayabilirsiniz.

Bu yetkilendirme işlemlerini hem site önyüzünde gerçekleştirirken, hem de admin panele erişim izni vermek istediğiniz üye/üye gruplarını belirleyebiliyor ve her bir bileşen için farklı erişim seviyeleri oluşturabiliyorsunuz. İşin en güzel tarafı ise MijoACL kesinlikle Joomla çekirdek dosyalarını, veritabanını ve sistemini değiştirmiyor.

MijoACL bileşenin desteklediği 3. taraf eklentilerden bazıları: MijoShop, MijoPolls, MijoSEF, Kunena, Ninjaboard, jDownloads, DOCman, EasyBlog, K2, FLEXIcontent, EventList, ZOO, hwdVideoShare, SOBI2, Tienda, hwdVideoShare, Advanced Module Manager ve diğerleri...

Eklentinin tamamen ücretsiz sürümü bulunmakla birlikte, çok daha fazla özellik ve daha kolay kullanım sunan ücretli sürümleri de MijoSOFT tarafından kullanıma sunulmaktadır.
Eklentiyi indirmek için: MijoACL - Demo Ekran Görüntüleri
Okunma 10044 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 01 Ekim 2012 13:56
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

  • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme