Salı, 20 Aralık 2011 02:22

Joomla 2.5 Yenilikleriyle Geliyor

Yazan 
Öğeyi Oyla
(4 oy)
Joomla 2.5 Geliyor Joomla 2.5 Geliyor JoomlaBilgi.org

Joomla 1.7 sürümünün halefi Joomla 2.5 sürümü Ocak 2012'de yayınlanması planlanmakta, yani çok kısa bir süre kaldı. Aynen Joomla 1.5 sürümünün olduğu gibi, Joomla 2.5 sürümü de çok uzun soluklu ve uzun süreli desteklenen bir sürüm olacak. Zaten Joomla topluluk liderlerinin aldığı karar neticesinde Joomla x.5 sürümleri hep uzun soluklu olacak.

Yani Joomla 2.5 sürümü de Ocak 2012 yayınlanıp, Temmuz 2013 tarihine kadar desteklenmeye ve geliştirilmeye devam edecek. Bu demek değilki bu tarihe kadar başka yeni bir sürüm çıkmayacak... Aynen bugün nasıl hem Joomla 1.5 sürümüne destek verilirken, Joomla 1.7 sürümü de geliştiriliyorsa; ileriki süreçte de böyle olacak.

Şimdi konunun biraz daha derinlerine girip, merak edilen konuları cevaplandırmaya çalışalım...

Joomla 1.7 Sürümlerinden Joomla 2.5 Sürümlerine Güncelleme

Eğer sitenizin şimdiye kadar Joomla 1.5 sürümünden Joomla 1.7 sürümüne güncellemesini yaptıysanız, Joomla 2.5 sürümüne geçiş sizin için çok kolay olacak demektir. Çünkü Joomla 1.7 sürümlerinden 2.5 sürümüne geçiş, sanki bir eklenti veya güvenlik sürümüne güncelleme yapar gibi direkt olarak Eklenti Yöneticisi > Güncelleme alanından bir kaç tıklama ile yapılacak.

Yani sitelerini 1.7 sürümüne taşımış olan kullanıcılar, sadece birkaç tıklama ile 2.5 sürümünü tecrübe etmeye başlayabilecekler.

Joomla 1.5 Sürümlerinden Joomla 2.5 Sürümüne Güncelleme

Kısaca özetlemek gerekirse bu işlem Joomla 1.7 kullanıcılarınınki kadar kolay olmayacak elbette. Ama 1.5 kullanıcıları umutsuzlanmasınlar, zira jUpgrade bileşeni yine yardıma koşuyor.

Zira Joomla 1.5 sürümlerinden Joomla 2.5 sürümüne güncelleme işlemi yine jUpgrade bileşeni ile halledilebilecek. Joomla çekirdek sistemini ve her geçen gün yeni 3. taraf eklentileri de destekleyen jUpgrade bileşeni sayesinde Migration yani Göç işlemi gerçekleştirilebilecek.

Joomla 2.5 Sürümünün Getireceği Yenilikler Ne Olacak?

Aşağıda yer alan listede Joomla 1.5 sürümü ile Joomla 2.5 sürümlerini ele alacağız, zira Joomla 1.7 ile birlikte zaten birçok yenilik gelmişti.

 • Artık makale Bölümleri (Sections) olmayacak, tamamen iç içe oluşturulabilen kategori özelliği.
 • Üye yönetimi, üye yetkilendirme ve üye grupları tamamen değiştirildi ve yeniden ele alındı. Artık istediğiniz üye ve üye grubuna istediğiniz yetkileri ve erişim izinleri verebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz sayıda yeni üye grubu ve erişim seviyesi tanımlayabilirsiniz.
 • Çoklu işlem özelliği sayesinde tek seferde öğe (kullanıcı, makale, kategori v.b.) kopyalama, taşıma gibi özellikleri yapabilme.
 • Joomla sürümlerini, eklentilerini, temalarını v.b. tek tıklama ile tek bir yerden güncelleyebilme.
 • Admin panelinde şablonlar yani temalar için de yönetim arayüzü çok büyük değişiklikler geçirdi. Ayrıca 2 yeni admin teması, 3 yeni site teması eklendi.
 • Tema Stilleri ile tek bir temanın farklı kombinasyonlarını oluşturup, farklı menülerde yayınlayabilme.
 • Yeni araç çubuğu düğmeleri ile Kaydet & Yeni, Kaydet & Kapat, Kopya Olarak Kaydet gibi özellikler hayatınızı kolaylaştırmakta.
 • Joomla 2.5 sunucu teknik gereksinimleri ise; PHP 5.2.4 ve MySQL 5.04 olmak durumunda, bunlar tabi minimum değerler.
 • Joomla 1.5 sürümleride bulunan Geri Uyumluluk kipi artık bulunmayacak.
 • Arama motoru optimizasyonu ve uygun URL'ler konusunda da büyük değişiklikler var. Artık Unicode URL'ler kullanılabilmekte, dolayısıyla artık Joomla site URL'lerinizde ö, ç, ğ, ü gibi Türkçe karakterler de yer alabilmekte. Ayrıca artık her bileşen, menü, içerik v.b. her öğe için ayrı ayrı meta etiket ve açıklama girebilmektesiniz. Site isminin tarayıcıda sayfa başlığından önce mi, yoksa sonra mı görünmesini ayarlayabilirsiniz.
 • Modülleri artık zaman bazlı olarak yayına koyabilir ve yayından kaldırabilirsiniz. Yani "şu tarihte yayınlanmaya başla", "şu tarihte yayından kalk" gibi...
 • Joomla artık çekirdek sisteminde çoklu dil destekleyen siteleri oluşturmayı desteklemekte. Her ne kadar ilk etapta karışık gibi olsa da, öğrendikçe çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Ama hala JoomFish kadar kullanışlı değil...
 • Bir Türk geliştirici tarafından geliştirilen Code Mirror editörü artık Joomla'nın varsayılan editörleri arasında yer alıyor ve orta seviye ve üzeri kullanıcılar için büyük kolaylıklar sağlıyor.
 • Yeni çekirdek bileşenleri var; Rediret (yönlendirme), arama bileşeni, quiz ve test bileşeni geliyor...
 • Özel HTML modüllere arka plan resmi atayabilme
 • Her 18 ayda ana Joomla sürümü yayınlanması planlanıyor.
 • Ayrıca artık Joomla iki farklı unsurdan oluşmakta: Joomla! platformu ve Joomla' içerik yönetim sistemi (bunların ne manaya geldiği bir başka makalemizde olacak inşallah).

Bütün bu değişikliklerin bir çoğu Joomla 1.7 sürümlerinde zaten hayat buldu. Bazılarına ise yeni şahit olacağız, bununla birlikte bizleri daha birçok yeni sürpriz de bekliyor olacak...

Joomla'yı takipte kalın!

Okunma 5350 defa Son Düzenlenme Salı, 20 Aralık 2011 02:42
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

 • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme