Cumartesi, 07 Nisan 2012 15:22

Yeni ve Geliştirilmiş Güncelleme Sistemi

Yazan 
Öğeyi Oyla
(4 oy)

Joomla 2.5.4 sürümü ile birlikte güvenlik açıklarının giderilmesinin yanında, bazı yeni özellikler de Joomla çekirdek sistemine eklenmiş bulunmakta. Bunlardan birisi de yeni ve daha da geliştirilmiş otomatik güncelleme sistemi...

Bildiğiniz üzere Joomla'nın yeni sürümlerini ve kullanmakta olduğumuz eklentileri kolay ve hızlı bir şekilde yeni çıkan sürümlerine güncelleme yapabilmemiz için, Joomla 1.7 sürümünden itibaren Güncelleme sistemi Joomla'ya entegre edildi. Böylece aynen Wordpress'te olduğu gibi eklentilerinizi ve Joomla'yı birkaç tıklama ile son sürüme güncelleyebilme kolaylığı geldi.

Joomla Güncelleme Bileşeni

Bu sadece güncelleme işlemini kolaylaştırmakla kalmadı, aynı zamanda Joomla'nın ve eklentilerinin yeni sürümünün çıktığını bilmeyen binlerce kullanıcının, admin panel girişinde yer alan ikonlar aracılığı ile uyarılarak, yeni ve dolayısıyla daha güvenli sürümlere güncelleme yapmalarına önayak oldu.

Fakat güncelleme işlemleri direkt olarak uzak sunucu üzerinden gerçekleştirildiğinden ve bunun da Joomla'nın kurulu olduğu hostinglerde bazı teknik gereksinimler doğurduğundan, bazı sitelerde otomatik güncelleme işlemi sırasında sorunlar çıkabilmekte idi. Tam da bu noktada geliştirmiş olduğu Admin Tools Akeeba Backup bileşenler ile bu konuda uzman ve tecrübeli olan Nicholas Dionysopoulos katkılarını sağladı ve Joomla 2.5.4 sürümü ile birlikte Joomla güncelleme sistemi daha da geliştirildi.

Sadece geliştirilmekle kalmadı ve yeni bir bileşen Joomla! Güncelleme isimli bir bileşen de çekirdek sisteme dahil edildi. Böylece bundan sonra hızlı simgelerin arasında yer alan Güncelleme düğmesine tıklandığında Eklentiler > Eklenti Yöneticisi > Güncelle sekmesine değil, bu bileşene geçiş yapılacak... Yani Joomla 2.5.4 kullanıcıları, Joomla 2.5.5 sürümü çıktığında güncelleme işlemini bu yeni bileşen aracılığı ile gerçekleştirebilecekler.

Joomla Güncelleme Bileşeni

Yenilik sadece bileşen değil tabi ki, aynı zamanda bu bileşenin sunduğu yeni özellikler de mevcut. Bileşenin sağ üst köşesinde yer alan Seçenekler düğmesine tıklayınca görebileceğiniz gibi (aşağıdaki resim) güncelleme sunucusunun hangi kapsamdaki güncellemeleri uygulayacağını da belirleyebiliyorsunuz.

Joomla Güncelleme Seçenekleri

Yani dilerseniz güncelleme bileşeninin, aynen Joomla 1.5 gibi, sadece uzun soluklu ve uzun süre desteklenecek olan Joomla 2.5.x sürümlerinde gerçekleşecek güncellemelerde sizi uyarmasını ve bu güncellemeri uygulamasını sağlayabilirsiniz... Veya dilerseniz Eylül ayında çıkacak ve bir ara sürüm olacak olan Joomla 3.0 piyasaya sürüldüğünde Güncelleme alanında gösterilmesini ve sürüme güncelleme yapılabilmesini de sağlayabilirsiniz.

Tekrar burada yer alan seçenekleri özetleyecek olursak:

Uzun Süreli Destek (önerilen): Bu varsayılan (default) seçenektir. Yani sizi uzun süreli desteklenecek olan Joomla 2.5.x serilerinde uyarır ve Joomla 3.0 gibi ara sürümlerden haberdar etmez - güncelleme yapmanızı sağlamaz.

Kısa Süreli Destek: Piyasaya sürülen ilk kararlı sürümde sizi uyarır ve güncelleme yapmanızı sağlar. Yani Joomla 2.5.x kullanıcıları bu seçeneği seçerlerse, Joomla 3.0 kararlı sürüm çıktığında güncelleme uyarısı alacaklardır ve bu sürüme direkt güncelleme yapabileceklerdir. Bu seçenek Alfa ve Beta gibi kararlı olmayan sürümlerde güncelleme yapmaz, sadece kararlı sürümleri baz alır.

Denetleme: Bu seçenek Joomla geliştirici takımı tarafından yeni sürüm yayınlanmadan önce test amaçlı kullanılacaktır. Son kullanıcıların, yani normal Joomla'cılar için birşey ifade etmemektedir.

Özel URL: Özellikle uluslararası ve dolayısıyla Türk kullanıcıları en çok ilgilendiren özelliklerdendir. Bu seçenek sayesinde Joomla.org'un resmi Joomla paketini değil de, güvendiğiniz destekçilerin farklı paketlerini güncelleme kaynağı olarak gösterebilirsiniz. Böylece Türkçe olarak hazırlanan güncelleme paketlerini de direkt olarak sitenize uygulayabilir, dil dosyasını tekrar güncelleme zahmetine girmeyebilirsiniz. Bu seçeneği aktif etmeniz durumunda hemen alt kısımda yer alan URL bölümüne, güncelleme paketinin URL'sini girmeniz gerekmektedir.

Geçerli Yapılandırma (değiştirilmedi): Veritabanında belirtilen tablolardaki güncelleme listesinde yer alan siteler aracılığı ile güncelleme yapmaya yarar.

Okunma 2898 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 07 Nisan 2012 15:56
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

  • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme