Cuma, 04 May 2012 10:24

Joomla 3.0 Site Önyüz Düzenleme

Yazan 
Öğeyi Oyla
(9 oy)
Joomla 3.0 Düzenleme Modu Joomla 3.0 Düzenleme Modu

Zaman geçtikçte Joomla 3.0 sürümü ile birlikte bizleri beklemekte olan yenilikler de yavaş yavaş gün ışığına çıkmaya başlıyor. Joomla 3.0 sürümü itibariyle sadece sistemsel yenilikler değil, görsel açıdan da büyük değişiklikler bizleri bekliyor olacak.

Joomla arayüzü ve Joomla Kullanıcı Tecrübe takımı (JUX) lideri Kyled Ledbetter, Joomla 3.0 sürümünde gerçekleştirdikleri ve halen geliştirmeye devam ettikleri sistemle ilgili olarak ipuçları vermeye devam ediyor. Önceki yazımızda Joomla 3.0 sürümü mobil desteğini sizlere aktarmıştık.

Bu sefer de yine çok büyük bir yenilik olan, adeta admin paneli tüm işlevleri ile site önyüzüne taşıyan düzenleme çubuğu ile ilgili bir video tanıtım geldi. Artık Joomla 3.0 ile birlikte, site önyüzünde admin yetkisine sahip olan kullanıcıların, üye girişi yapmaları durumunda görebilecekleri bir düzenleme çubuğu olacak. Bu düzenleme çubuğu sitenin en üst kısmında yer alacak.

Bu çubuk aracılığı ile sitede bulunan her türlü içeriğinizi kolay ve hızlıca düzenleyebileceksiniz. Yani admin panele giriş yapmadan, direkt site önyüzünden istediğiniz modül pozisyonuna yeni modüller ekleyebilecek, istediğiniz kategorilere yazı ekleyebilecek, modüllerin yerleşimini değiştirebilecek, logonuzu anında düzenleyebilecek ve daha bir çok admin panelde yapılan işlemleri gerçekleştirebileceksiniz. Böylece kısa sürede ve kolayca site üzerindeki düzenlemeleri halledebileceksiniz.

Ayrıca her girdiğiniz sayfanın içeriklerine göre gösterilecek olan düzenleme çubuğu ile artık hangi içeriğin, hangi modülü ve menünün nerede olduğunu aramadan, düşünmeden direkt güncellemesini ve düzenlemesini yapabileceksiniz.

Okunma 8382 defa Son Düzenlenme Cuma, 04 May 2012 10:36
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

Bu diyalogda yer alanlar

  • Ziyaretçi (yusuf Bera)

    Raporla Permalink

    3.0 la birlikte acaba bir yazıyı aynı anda birden çok kategoriye ekleyebilme imkanımız oalcak mı? Biraz araştırdım ancak bu konuda bilgiye henüz rastlamadım.

  • Hayır böyle bir özellik eklenmez, zira bu SEO açısından hiç iyi bir durum değil. Bu nedenle böyle bir özelliğin ekleneceğini hiç sanmıyorum, zaten ekleneceğine dair hiç haber de yok...

    Eğer böyle bir şeye ihtiyacınız varsa, ayrı kategorilere aynı yazıyı eklemek yerine, etiket (tag) sistemini kullanın. Böylece SEO zarar vermemiş olursunuz, aksine etiket sistemi SEO açısından çok faydalıdır.

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme