Çarşamba, 27 Haziran 2012 13:50

Joomla İstanbul Buluşması 10.06.2012

Yazan 
Öğeyi Oyla
(5 oy)

Bir kaç ay öncesinden duyurusu yapılan ve hazırlıklarına başlanana Joomla İstanbul Buluşması, Hayat Vakfı'nda 10 Haziran 2012 günü gerçekleştirildi. Genelde İstanbul'dan katılımın gerçekleştiği toplantıda, farklı şehirlerden de katılımcılar dikkat çekti.

Joomla severler dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde bir araya geliyorlar... Bu bir araya gelmelerin sonucunda da gerek Joomla için, gerek site sahipleri için, gerekse de girişimciler için yeni ufuklar keşfediliyor ve yeni olanaklar doğuyor. Hepsinde de güzeli, her gün klavyesi başında birbirleri ile konuşan, mesajlaşan ve tanışan kişiler; yüzyüze gelme ve tanışma olanağı bulabiliyorlar.

Türkiye'de ise bugüne kadar çeşitli isimler altında birçok buluşma gerçekleştirilmişti fakat son yıllarda bu konuda yeterince etkinlik düzenlenmiyordu. Son 1-2 senedir ise tamamen yerel ve birkaç sitenin desteği ile gerçekleştirilen buluşmalardan Joomla Derneği kurma fikri çıktı ve bunun sonucunda bir an önce bir araya gelerek gerekli başvurular yapıldı ve Türkiye'de Joomla Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği kuruldu. Dernek çatısı altında ileride düzenlenecek olan ve Joomla resmi sitesi tarafından da tanınan Joomla Günleri'ni gerçekleştirmek adına hazırlık mahiyetinde olan bir buluşma 10 Haziran 2012 günü düzenlendi.

Bu buluşmada katılımcılar arasında düzenlenen çekiliş ile katılımcılara binlerce TL değerinde Joomla hediyeleri (tema, eklenti v.b.) dağıtıldı. Ayrıca Joomla Bilgi sitesinden Enes Ertuğrul, JAT3 Framework kullanılarak nasıl tema hazırlanacağına dair sunum gerçekleştirdi. Joomla.GEN.tr sitesinden Aytuğ Akar Joomla 2.5 ile gelen yenilikleri ve özellikleri aktardı. Buluşmanın ana sponsoru, Türk Joomla geliştirici firması, JoomAce ise başta AceShop olmak üzere ürettikleri eklentileri katılımcılara tanıttım. Yine Joomla.GEN.tr'den Enes Aydüz ise sıfırdan Joomla tema geliştirmesine dair sunumunu gerçekleştirdi.

Bütün bunların yanında gerçekleştirilen kahvaltı ve çay ikramları, edilen sohbetler ve kazanılan yeni arkadaşlıklar o günden kalan en güzel hatıralardı. Bundan sonra düzenlenecek olan Joomla Günleri için güzel bir hazırlık buluşması idi Joomla İstanbul Buluşması 10 Haziran 2012...

Okunma 3340 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 27 Haziran 2012 14:28
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

  • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme