Pazar, 04 Nisan 2010 18:39

Joomla Nedir?

Yazan 
Öğeyi Oyla
(14 oy)

Joomla; dünyanın en gelişmiş ve halihazırda geliştirilmeye devam edilen, açık kaynaklı İçerik Yönetim sistemidir. Bu sistem sayesinde kodlama bilgisine hiç sahip olmadan, normal düzey bilgisayar kullanıcılarının, profesyonel görünümlü websiteleri oluşturmaları mümkündür. Sadece öğrenmesi biraz zaman gerektirir ve deneme yanılma yöntemi ile Joomla'yı öğrenmek çok basittir.

Günümüzde; dünyada ve Türkiye'de bir çok kurumsal şirket, web sistemi olarak Joomla'yı seçmektedir. Sanılanın aksine bir kaç önemli noktaya dikkat etmeniz durumunda Joomla son derece güvenlikli bir sistemdir.

Hiç kodmala (PHP, ASP, CSS, HTML v.b.) bilgisine sahip değil misiniz? Fakat yine de kendinize ait profesyonel görünüme ve işlevlere sahip web site sahibi mi olmak istiyorsunuz? Sitenizdeki güncellemeleri (yeni yazı eklemek, resimleri değiştirmek v.b.) kolay bir yönetim paneli aracılığı ile pratik ve zamandan kazanarak halletmek mi istiyorsunuz? İhtiyaç duyduğunuz yeni özellikleri anında sitenize entegre etmek mi istiyorsunuz? Site görünümünü ve şablonunu sadece birkaç tıklama ile istediğiniz şekilde yenilemek ve değiştirmek mi istiyorsunuz?

Bu ve benzer birçok sorunun cevabı "EVET" ise, sizin için çözüm: JOOMLA!

Çünkü Joomla dünya çapında alanında ödüller kazanan, dünya çapındaki yüzlerce geliştirici tarafından güncellenen ve güvenliği sağlanan, tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı web site oluşturma, içerik ekleme, internet sayfaları oluşturma ve geliştirme; kısaca İçerik Yönetim Sistemi'dir (Content Mamagements System).

Günümüzde bütün dünyadaki yüz milyonlarca web sitesinin %3 gibi korkunç büyüklükteki bir oranı Joomla ile yapılmıştır ve her geçen gün bu rakam çok daha fazla artmaktadır. Çünkü Joomla! devamlı güncellenmekte, yeni özellikler eklenmekte, güvenli alt yapı sağlamakta ve gerek eklentileri, gerekse temaları ile her türlü ihtiyaca karşılık vermektedir. Bu nedenle dünya çapında milyonlarca kişisel siteye temel teşkil etmenin yanında, birçok dünya çapında firma ve kuruluş da Joomla'yı sitelerinde kullanmaktadır...

Joomla ile Ne Tür Siteler Yapabilirsiniz?

Aslında Joomla! ile yapılamayacak hiçbir site yoktur... Yeterki nerede, nasıl, neyi kullanacağınızı bilin. Binlerce eklenti ve tema Joomla'nın gelişmiş çekirdek yapısına, çok daha yeni özellikler ve işlevler katmakta ve her ihtiyacınızı karşılayabilmektedir.

  • Kurumsal web siteleri ve portallar
  • Online dergi, magazin ve haber siteleri
  • E-ticaret, online alışveriş, online rezervasyon sistemleri
  • Belediye ve devlet dairesi siteleri
  • Okul siteleri
  • Kazançsız, vakıf ve dernek siteleri
  • Topluluk ve sosyal paylaşım siteleri
  • Kişisel ve aile siteleri

... siteleri Joomla ile yapabileceğiniz sitelerden sadece birkaçıdır.

Joomla ile Para Kazanılır mı?

Evet, Joomla sizin kararlı olmanız ve zaman ayırmanız durumunda size para kazandıracaktır... Çünkü dünya çapında binlerce insan zaten şuanda Joomla'dan para kazanmakta. Hem de Joomla'dan para kazanmanın birçok yöntemi bulunuyor: Joomla tabanlı web siteleri tasarlamak, Joomla için eklenti geliştirmek, Joomla temaları geliştirmek, Joomla teknik desteği sağlamak...

Joomla Geliştirilmeye Devam Eder mi? Joomla'ya Güvenebilir miyim?

Joomla alanında çok yetenekli ve bilgili yüzlerce geliştirici tarafından geliştirilmekte ve yeteneğine güvenen herkesin de katılımını kabul etmektedir. Joomla tek bir kurumun, kuruluşun veya şahsın elinde bulunan bir ürün değildir, bütün Joomla kullananların ortak emeğidir, bu nedenle kişilere ve kurumlara bağlı olmadığı için Joomla geliştirilmeye ve gelişmeye devam edecektir. Joomla! 200.000'den fazla geliştiricisi ile gelecek için umut vaad etmektedir.

Joomla'yı Sevdim, Nasıl ve Nereden Başlamalıyım?

Eğer "Joomla! tam bana göre ama şimdi ne yapmalıyım" diyorsanız işiniz çok basit. Hemen bir Joomla'yı indirebilir, sitemizde bulunan video dersleri izleyebilirsiniz ve Joomla'yı yakından tanıyabilirsiniz...

Sonra Joomla Hosting ve alan adı alarak direkt hayalinizdeki siteyi Joomla! ile gerçeğe dönüştürmeye başlayabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular olursa sitemizde arama yapabilir ve Forum aracılığı ile destek alabilirsiniz. Joomla eklentileri ile sitenizi ihtiyaçlarınıza uygun olacak şekilde geliştirebilir ve Joomla Temaları aracılığı ile de site görünmünü ve şablonlarınızı seçebilirsiniz.

Okunma 14253 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 24 Aralık 2011 15:02
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

  • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme