Salı, 11 Eylül 2012 12:27

Joomla 3.0 Beta1 Yayınlandı

Yazan 
Öğeyi Oyla
(3 oy)

Joomla geliştirici takımı geçtiğimiz günlerde Joomla 3.0 Beta1 sürümünü yayına koydu. Bir çok yeniliğin ve geliştirmenin bulunduğu Joomla 3.0 sürümlerinde, Joomla yönetim paneli ve site ön yüzü tamamen değişti ve yenilendi. 

UYARI: Joomla 3.0 Beta1 sürümü adınan da anlaşılacağı üzere henüz Beta aşamasındadır. Bu nedenle ziyaretçilere açık ve kullanımda olan sitelerinizde bu sürümü henüz kullanmamanız gerekmektedir! Aksi takdirde sorunlar çıkabilir.

Tüm Joomla! severler bu sürümü indirip, dilerlerse lokal sürücülerinde, dilerlerse de hostingde istedikleri bir alt dizinde test edebilirler. Böylece Joomla geliştiricilerine gönderilecek olan geribeslememelerle bu ay sonunda yayınlanması planlanan Joomla 3.0 kararlı sürümü daha eksiksiz olarak kullanıma sunulacaktır.

Bu Sürüm Kim İçindir? Kimler Kullanmalıdır?

Joomla eklenti geliştiricilerinin kendi eklentilerini bu sürüme adapte etmeleri ve ilgilenen, meraklısı olan kullanıcıların da Joomla 3.0 kararlı sürüm çıkmadan, beta sürümünü test etmeleri için bu sürüm yayınlanmıştır.

Joomla 2.5 Sürümüne ve Joomla 2.5'de Olan Siteme Ne Olacak?

Joomla 2.5 sürümü, uzun soluklu bir ürün ve kullanımına devam edilecek. Bu nedenle ileri seviye Joomla kullanıcısı olmayan kişiler Joomla 2.5 olan sitelerini Joomla 3.0 sürümüne taşımak zorunda değiller. Zira Joomla 2.5 sürümünün geliştirilmesi ve desteklenmesi 2014 bahar mevsiminin sonlarında çıkması planlanan Joomla 3.5 sürümüne kadar devam edecek. Bu nedenle macerayı sevmeyen ve Joomla 2.5 sitesinden menun olan kişiler 2014 baharına kadar mevcut sürümlerinde kalabilirler.

Joomla 1.5 Sürümüne ve Joomla 1.5 Olan Siteme Ne Olacak?

Joomla 1.5 sürümü resimi olarak Joomla 3.0 kararlı sürümünün (stable) yayınlanmasından itibaren ömrünü dolduracak ve artık geliştirilmeyecek. Bu nedenle Joomla'nın güncel sürümlerini kullanmak isteyen kişilerin en kısa sürede Joomla 2.5 sürümüne geçiş işlemlerine girişmeleri gerekmektedir. Zira artık Joomla 1.5 versiyonu için yeni geliştirme sürümleri yayınlanmayacak ve desteklenmeyecek.

Joomla 2.5 Sürümünden Joomla 3.0 Sürümüne Geçiş

Joomla 2.5 sürümünden, Joomla 3.0 sürümüne geçiş için göç (migration) işlemi gerçekleştirmek gerekiyor. Fakat bu geçiş, geliştiricilerin sunduğu sistem sayesinde, çok basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Sadece bazı 3. parti (yani sonradan kurulan) Joomla 2.5 temaları ve eklentilerinin Joomla 3.0 sürümü ile çalışmama durumu söz konusu olabilir. Bu nedenle kullandığınız eklenti ve temaların Joomla 3.0 sürümünün çıkıp çıkmadığını kontrol etmeniz ve geçiş işlemi öncesi muhakkak sitenizin tam yedeğini almanız tavsiye edilmektedir!

Joomla 3.0 Yenilikleri Nelerdir?

 • Twitter tarafından geliştirilen ve kullanılan Bootstrap Framework, Joomla çekirdek sistemine entegre edildi
 • Tamamen responsive (duyarlı) yeni admin panel teması Isis geliştirildi
 • Tamamen Twitter Bootstrap framework ile geliştirilen yeni Protostar isimli site ön yüz teması
 • Joomla'yı PostgreSQL veritabanı ile kullanabilme
 • Dil paketlerinin direkt olarak eklenti yöneticisinden kurulabilmesi
 • Guest yani ziyaretçi kullanıcı grubunun varsayılan olarak kullanıcı gruplarında yer alması
 • Boş (içeriği olmayan) makaleleri kaydedebilme
 • Yeni admin panel istatistik modülü
 • TinyMCE editörü güncel sürüm (3.5.6)
 • Eski ve kullanılmayan kodların, dosyaların, veritabanı ve tablolarının temizlenmesi
 • Smart Search (Akıllı Arama) sistemi geliştirildi
Okunma 2100 defa
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

 • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme