Çarşamba, 24 Kasım 2010 00:07

Makaleden; Email, Print ve PDF İkonlarını Kaldırmak

Yazan 
Öğeyi Oyla
(4 oy)

Joomla makalelerinizin üst kenar kısmında (genelde sağ üst köşesinde) ilgili makalenizi yani içeriğinizi, çeşitli ortamlarda paylaşma seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar email (eposta), print (yazdır) ve PDF (pdf doküman formatı) seçenekleridir. Bu makalemizde bu sembolleri tamamen veya sadece belirli makalelerden nasıl kaldırabileceğinizi anlatıyoruz...

İlk olarak yapmanız gereken şey, düzenlemeleri yapabilmek için Joomla sitenizin admin paneline girmek (siteadiresi.com/administrator), böylece sitemizin yönetim sayfasına erişebilir ve düzenlemeleri yapabiliriz.

Daha sonra sırası ile şu işlemleri yapıyoruz:

  • Admin panelde üst kısımda yer alan menüler aracılığı ile İçerik (Content) menüsü altında yer alan Makale Yöneticisi'ne (Article Manager) tıklayın.
  • Makale Yöneticisi sayfası açıldıktan sonra, sağ üst köşede Özellikler (Parameters) adlı bir düğme göreceksiniz. Bu düğmeye tıklayın, böylece bütün Joomla makaleleri için geçerli olan genel ayarların bulunduğu sayfa lightbox olarak açılacaktır.
  • Bu açılan sayfada aşağı kısma doğru inin, burada Simgeler adlı bir seçenek göreceksiniz. Bu seçenek ilgili bağlantılar için simge mi, yoksa metin mi kullanılması gerektiğine dairdir. Eğer bağlantılar (eposta, yazdır, pdf) görünsün istiyorsanız, nasıl görünmesi gerektiğini buradan seçebilirsiniz.
  • Yukarıda bahsettiğimiz Simgeler adlı ayarın hemen alt tarafında ise; PDF simgesi, Yazıcı simgesi, eposta simgesi ve İzlenimler ayarları bulunmaktadır. Gösterilmesini veya gösterilmemesini istediğiniz bağlantıları buradan belirleyebilirsiniz.
  • Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra bu sayfada üst tarafa tekrar çıkıp Kaydet düğmesine basmayı unutmayınız!
  • Bu yaptığınız ayarlamalar Joomla siteniz için bütün makalelerde uygulanacak Varsayılan (Default) ayarlar olacaktır.

Fakat burada dikkat etmemiz gereken nokta, bazı makalelerde yukarıda belirtilen ayarlar özel olarak farklı şekilde seçilmiş olabilir. Yani mesele yukarıda bahsedilen Özellikler sayfasında ilgili simgeler gösterilmesin olarak ayarlanmasına rağmen, bazı makalelerde hala simgeler gösteriliyorsa, demek ki o makalenin kendi özel ayarından simgelerin gösterilmesi açılmış demektir.

Sizler de istediğiniz belirli makaleleri bu Varsayılan ayarlardan etkilenmemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise Makale Yöneticisi'nden ilgili makaleye girmek ve sağ tarafta yer alan parametrelerden Özellikler (Gelişmiş) sekmesi altından simgelerin ayarlarını belirlemektir.

Okunma 7370 defa
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

  • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme