Çarşamba, 20 Temmuz 2011 13:16

Joomla 1.7 Kurulumu [Resimli Anlatım]

Yazan 
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Sıfırdan sunucu (hosting) üzerine Joomla 1.7 sürümünün kurulumu oldukça basittir. Joomla'nın kendi ile birlikte gelen kurulum fonksiyonu, çok kolay bir şekilde kurulum aşamalarını tamamlamanızı ve web sitenizi kolayca oluşturmanızı sağlamaktadır. Fakat Joomla kurulumuna geçmeden önce, Joomla 1.7 için gerekli olan sistem gerekliliklerini ve diğer gereklilikleri incelemekte ve teyit etmekte fayda var:

Joomla 1.7 Sistem Gereklilikleri

Joomla sisteminin kendisine has özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle her hosting ve sunucu üzerinde Joomla tam olarak ve/veya tüm fonksiyonları ve eklentileri ile çalışmayabilir. Her ne kadar günümüzde birçok hosting firması Joomla uyumlu hosting paketleri sağlıyor olsa da, önemli olan %100 Joomla Uyumlu Hosting ile baş ağrısız Joomla tecrübesine sahip olmaktır.

Bütün bunlarla birlikte Joomla 1.7'nin herhangi bir hostingde, en azından çalışabilmesi için gerekli olan asgari özellikler şunlardır:

Hosting Gereklilikleri:

  • PHP 5.2 veya üzeri sürümleri
  • MySQL 5.04 veya üzeri sürümleri
  • Apache 1.3

MySQL Database (veritabanı) Gereklilikleri:

  • DB Name (veritabanı ismi)
  • Host Name (Host ismi)
  • Username (Veritabanı için yetkili atanan kullanıcı adı)
  • Password (Veritabanı için kullanıcı şifresi)

FTP Client (FTP Programı)

Joomla kurulum ve çekirdek klasör/dosyalarının hostinginize yüklenebilmesi için genellikle FTP programları kullanılmaktadır. FTP programı olarak çeşitli alternatifler mevcuttur; bunların bir kısmı ücretli programlar olmakla birlikte, bazıları da ücretsizdir. Joomla sitesi olarak sizlere ücretsiz olarak geliştirilen ve dağıtılan, açık kaynaklı FileZilla programını tavsiye ediyoruz...

Ayrıca dosya ve klasörlerin sunucuya yüklenmesi için FTP programlarının haricinde, hosting kontrol panelini de kullanabilirsiniz. Örneğin cPanel kullanan sunucularda Dosya Yöneticisi (File Manager) aracılığı ile de sunucunuza dosya ve klasörleri yükleyebilirsiniz. Bu konuda geniş bilgiyi hosting sağlayıcınızla görüşebilirsiniz.

Joomla 1.7 Kurulum Dosya ve Klasörleri

Joomla 1.7 Türkçe tam kurulum paketini sitemiz üzerinden indirebilirsiniz...

Yukarıda belirtilen sistem asgari gerekliliklerini eğer sunucunuz sağlıyorsa artık Joomla 1.7 kurulumuna hazırız demektir, kurulum işlemlerine geçebiliriz.

İlk olarak Joomla kurulum dosya ve klasörlerini sunucumuzua (hosting) yüklememiz gerekiyor. Bu işlemi yukarıda belirtilen FTP programınız aracılığı ile yapabileceğiniz gibi, cPanel'de yer alan Dosya Yöneticisi'nden de gerçekleştirebilirsiniz. Burada önemli olan nokta; Joomla kurulum dosyalarını ister zip'li paket olarak veya normal tek tek sunucunuza yükleyin, sonuçta sunucunuzda bu dosya ve klasörler zip'li halde olmamalıdır.

FTP aracılığı ile Joomla klasör ve dosyalarının sunucuya yüklenmesi işlemini Joomla 1.5 Kurulum Video Dersi'nden izleyebilirsiniz, işlemler Joomla 1.7 kurulumu için de hiçbir farklılık göstermemektedir, tamamen aynıdır.

Dosya ve klasörlerin sunucuya yüklenmesinden sonra yapmanız gereken işlem, Joomla kurulum dosyalarını yüklediğiniz dizinin adresini tarayıcınızda girmektir. Eğer klasör ve dosyaları direkt olarak sunucunuzun ana dizinine (bu bazı sunucularda httpdocs, bazılarında public_html v.b. olabilir) yüklediyseniz, bu durumda direkt olarak domain yani alan adınızı (siteismi.com gibi) girebilirsiniz.

Eğer kurulum dosya ve klasörlerini herhangi bir alt dizine yüklediyseniz bu durumda kurulum için alt dizin adresini girmeniz lazım. Mesela dosya ve klasörleri sunucunuzun ana dizininde oluşturduğunuz "altdizin" isimli bir klasöre yüklediğiniz varsayalım. Bu durumda tarayıcınızda adres çubuğuna girmeniz gereken adres siteismi.com/altdizin şeklinde olmalıdır.

Yukarıda açıklanan işlemleri doğru şekilde gerçekleştirmeniz durumunda karşınıza Joomla 1.7 Kurulum sayfasın gelecektir. Bu sayfa şu şekildedir:

1. Aşama - Dil Seçimi

Joomla Kurulumu 1. Aşama - Dil Seçimi

Bu resimde gördüğünüz alan Joomla kurulumunun ilk aşamasıdır ve kurulum aşamasında hangi dili kullanacağınıza dair listyi içermektedir, listeden kendinize en uygun dili seçebilirsiniz. Daha sonra sağ üst köşede yer alan Sonraki (Next) düğmesine tıklamanız gerekmektedir.

2. Aşama - Sistem Gereklilikleri ve Tavsiyeler

Sonraki aşamada ise Joomla'nın kurulabilirliğini ve tam işlevsel olarak çalışıp çalışmayacağını göstermek amaçlı sistem kontrol sayfasıdır. Bu sayfada 2 adet liste bulunmaktadır. Bu listelerden üst tarafta bulunanda, Joomla'nın sunucunuzda çalışabilmesi için gerekli olan bilgiler yer almaktadır ve hepsinin karşısında yeşil renkle Evet yazmak zorundadır! Eğer herhangi bir tanesinde kırmızı renkle Hayır yazıyorsa Joomla kurulumu veya Joomla siteniz çalışmayacaktır. Bu durumda hosting sağlayıcınızla görüşmeniz veya %100 Joomla Uyumlu Hosting temin etmeniz gerekecektir.

Alt tarafta yer alan listede ise Joomla'nın tam işlevsel olarak çalışması için gerekli olan gereklilikler yer almaktadır. Bu listede yer alan bilgilerin karşısında da yeşil renkli ibareler bulunması tavsiye edilmektedir. Fakat kırmız bir ibarenin bulunması Joomla'nın çalışmasına engel teşkil etmemektedir fakat bazı fonksiyonlarda sorun yaşayibleceğinizi göstermektedir.

Joomla Kurulumu 2. Aşama - Sistem Gereklilikleri

3. Aşama - Joomla Lisansı

Bu aşamada ise Joomla'nın kullanım koşulları v.b. bilgilerin yer aldığı lisans sözleşmesi yer almaktadır. Joomla GPL ve açık kaynak kodlu olduğu için gönül rahatlığı ile bu sözleşmeyi kabul edebilirsiniz. Fakat dileyenler okuyabilirler, bu sözleşmeyi kabul etmeniz ve kuruluma devam edebilmeniz için sağ üst köşede yer alan Sonraki (Next) düğmesine tıklamanız gerekmektedir.

Joomla Kurulumu 5. Aşama - Joomla Lisansı

4. Aşama - Veritabanı Yapılandırması

Bu aşamda da Joomla'nın sunucunuz üzerinde yer alan veritabanına bağlantı kurabilmesi için gerekli olan bilgileri, "doğru şekilde" girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri hosting kontrol paneliniz (cPanel veya Plesk gibi) üzerinden oluşturabilirsiniz. Eğer bu konuda bilginiz yoksa lütfen hosting sağlayıcınızla görüşünüz.

Bu bilgiler aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi: Hostname (host ismi genelde localhost şeklindedir), User Name (veritabanı için atanmış yetkili kullanıcı adı), Password (Şifre - veritabanı içi atanan kullanıcıya ait şifre), Database Name (MySQL veritabanınızın adı).

Burada yer alan ek bir seçenek ise tercihi Tablo Öneki belirleme alanıdır. Normalde hiçbir işlem yapmadan jos_ önekini kullanabilirsiniz, fakat güvenliğiniz için bu öneki değiştirmenizi tavsiye ederiz (orn_ gibi)

Joomla Kurulumu 4. Aşama - Veritabanı

5. Aşama - FTP Yapılandırması

Bu aşama tamamen tercihen yapılabilir veya direkt bu aşamayı geçebilirsiniz, zaten genelde de bu aşamada hiçbir şey yapmadan geçilmektedir. Eğer FTP katmanını etkinleştirmek isterseniz ilgili alanlara uygun şekilde FTP bilgilerinizi girebilirsiniz. Sağ üst köşede yer alan Next (Sonraki) butonu ile kuruluma devam edebilirsiniz...

Joomla Kurulumu 5. Aşama - FTP Yapılandırması

6. Aşama (Son Aşama) - Ana Site Yapılandırması

Bu aşamada kurmakta olduğunuz Joomla 1.7 siteniz için yapılandırma bilgilerini girebilirsiniz. Yani; site ismi, site yöneticisi için kullanıcı adı, şifresi ve eposta adresi.

Ayrıca bu aşamada yer alan Install Sample Data (Örnek Veriyi Kur) seçeneği ile Joomla sitenizi örnek verilerle kurabilirsiniz. Bu durumda sitenizde örnek içerikler, menüler, makaleler ve modüller v.b. yer alacaktır. Fakat örnek veriyi kurmazsanız sitenizde hiçbir içerik olmaksızın bomboş kurulacaktır.

Genelde ücretli tema sağlaycılarının demolarında olduğu gibi bir görüntüyü elde etmek için de, tema sağlayıcılarının verdiği çabuk başlama (quickstart) paketlerini kurduysanız, burada yer alan Örnek Veriyi Kurmanız gerekmektedir.
Joomla Kurulumu 6. Aşama

Artık Joomla siteniz kurulmuş durumdadır ve aşağıda yer alan ekranı görebilirsiniz. Yapmanız gereken son bir işlem kaldı, o da ilk aşamada yüklediğiniz klasörler arasında yer alan Installation klasörünü silmek. Normalde bu işlem FTP veya dosya yöneticisi aracılığı ile yapılmaktaydı ama Joomla 1.7 ile birlikte artık bu sayfada yer alan Remove Installation Folder (kurulum klasörünü kaldır) düğmesine de tıklayarak zahmetsizce halledebilirsiniz.

Joomla 1.7 Kurulumu Son

Artık site URL adresini yazarak sitenize ve kurulum aşamasında belirlediğiniz yönetici bilgileri ile de yönetim panelinize erişebilirsiniz. Yönetim panelinize erişmek için siteismi.com/administrator veya alt dizine kurduysanız siteismi.com/altdizin/administrator girebilirsiniz.

Okunma 12846 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 01 Şubat 2012 03:44
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

  • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme