Tema - Görünüm

Tema - Görünüm (4)

Sitenizin temasında ve görünümünde yapabileceğiniz akıllıca değişiklikler ve düzenlemeler.

Joomla sitenizde makalelerinizin sonuna, editörünüz aracılığıyla, Readmore yani Devamını Oku butonları ekleyebilmektesiniz. Böylelikle ziyaretçileriniz tamamını okumak istediklerin makaleleri bu butonlara basarak görüntüleyebilmektedir. Fakat bazı sitelerde olduğu gibi Devamını Oku yazısının hemen yanına ilgili makalenin (içeriğin) başlığını eklmeke isterseniz bu Joomla ile mümkün değil. İşte bu makalemizde Joomla Read More (Devamını Oku) butonlarının sonuna nasıl konu başlığının ekleneceğini anlatıyoruz.

Pazar, 16 May 2010 01:31

Otomatik Değişen Tarih Bilgisi

Yazan

Websitelerinin, dolayısıyla da Joomla sitelerin alt kısımlarında bulunan Footer diye tanımlanan kısımlarda genelde Telif Bildirimi (Copy Right) bilgisi ve sitenin ve/veya kurumun kuruluş yılı ve güncel yıl yazmaktadır. Fakat günümüzde zaman çok çabuk geçiyor ve burada bulunan tarih bilgisini güncellemeyi unutma durumunuz olabilir. Hele bir de, birden fazla site saihibi iseniz mutlaka bir tanesinin tarih kısmını güncellemesini unutma durumunuz sözkonusudur. İşte bu makalemizde kendi kendini güncelleyen tarih bilgisi girmeyi anlatacağız...

Çarşamba, 21 Nisan 2010 23:00

Favicon Değiştirme

Yazan

Bir siteyi diğerlerinden ayıran ve ziyaretçilerini arttırmasını sağlayan çok fazla etken vardır. En önemli etken özgün içeriktir, yani sadece sizde olan ve başka yerde bulunmayan bir içeriğiniz varsa, sitenizin tutulması içten bile değildir. Fakat içerik kadar bir sitenin ön plana çıkmasını sağlayan görsel boyut da vardır. Küçük bir ayrıntı gibi görünse de bu görsellerden birisi de favicon denilen küçük resimlerdir.

Pazar, 04 Nisan 2010 17:14

Modülü Giriş Yapanlardan Gizleme

Yazan

Bu makalemizde Joomla kullanıcılarının bir çoğu tarafından merak edilen ve aranan bir konuyu açıklığa kavuşturacağız.Bildiğimiz gibi Joomla sayesinde sitemizdeki modülleri istediğimiz gibi saklama, gizleme şansına sahibiz. Fakat bu gizleme olayı site ziyaretçilerimiz ile kısıtlı kalmakta. Böylece siteye kayıt olunup, giriş yapılınca bu gizlenen modüller görünebilmektedir.

Peki ya eğer bir modülü sadece ziyaretçilerinize gösterip, kayıtlı kullanıcılarınıza göstermek istemiyorsanız? Mesela sitenize gelen ziyaretçilere "Aramıza Katıl" diye bir modülünüz var. Bu modülde ziyaretçilerinizi siteye kayıt olmak için özendirecek ve belki de sahip olacakları ayrıcalıkları yazacaksınız. Ama sitenize zaten üye olan ve giriş yapan birisi de hala bu modülü görmeye devam edecek. Bu hem görsel açıdan hem de sitenizin kalitesi açısından hoş karşılanacak bir şey değil.

deneme