Pazar, 16 May 2010 01:31

Otomatik Değişen Tarih Bilgisi

Yazan 
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Websitelerinin, dolayısıyla da Joomla sitelerin alt kısımlarında bulunan Footer diye tanımlanan kısımlarda genelde Telif Bildirimi (Copy Right) bilgisi ve sitenin ve/veya kurumun kuruluş yılı ve güncel yıl yazmaktadır. Fakat günümüzde zaman çok çabuk geçiyor ve burada bulunan tarih bilgisini güncellemeyi unutma durumunuz olabilir. Hele bir de, birden fazla site saihibi iseniz mutlaka bir tanesinin tarih kısmını güncellemesini unutma durumunuz sözkonusudur. İşte bu makalemizde kendi kendini güncelleyen tarih bilgisi girmeyi anlatacağız...

Yukarıda belirttiğimiz işlem, yani kendi kendini güncelleyen tarih bilgisi için gerekli olan şey, küçük bir php kodudur, böylece bir daha güncel tarih hakkında endişelenmeniz gerekmeyecektir.
Eğer mevcut durumda tarih bildiriminiz Footer adlı modül pozisyonunda ise o bilgiyi oradan kullanmakta olduğunuz temanın index.php adlı dosyasına gömmeniz (eklemeniz) gerekecek.
Yukarıda da belirttiğim gibi kullanmak olduğunuz temanızın index.php adlı dosyasını bilgisayarınıza indirin. Örnek verecek olursak bu dosya şu gibi bir yolda bulunmaktadır yani:

/templates/temanizin-ismi/index.php
Sitemizde bulunan bu ve benzeri düzenleme işlemlerinde üzerinde değişiklik yapacağınız dosyaların mutlaka yedeğiniz alınız!

Daha sonra bu dosyayı bilgisayarınızdaki herhangi bir metin editörü ile açın. Size tavsiyemiz Notepad++ adlı ücretsiz programdır veya neredeyse her bilgisayarda bulunan Not Defteri adlı programı da kullanabilirsiniz.

Şimdi temanızın index.php adlı dosyasına aşağıda verdiğim kodları ekleyin:

<div id="footer">
	    <jdoc:include type="modules" name="footer" style="raw" />
	    <div id="copyright">
	        Telif hakkı &copy; 2010 - <?php echo date('Y');?> JoomlaBilgi.org
	    </div>
</div>


Yukarıda bulunan kodda kırmızı ile belirttiğim noktaları ihtiyacınıza göre siz istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki, bu bilgilerde Türkçe karakter (ğ,Ğ,İ,Ü,ü,Ö,ö,ç,Ç gibi) kullandıysanız, düzenlediğiniz index.php adlı dosyayı UTF-8 formatında kaydetmeniz gerekmektedir, aksi takdirde bu karakterlerde sorun yaşayacaksınız ve istediğiniz gibi görünmeyecektir.

Böylece basit bir php kodlaması ile belki de büyük bir zahmetten kendinizi kuratarabilirsiniz. Kodlar arasında bulunan şu kısım ile sunucunuz baz alınarak mevcut yıl otomatik olarak 4 rakamlı karakter olacak şekilde gösterilecektir:

<?php echo date('Y');?>

Eğer PHP kodlarını kullanarak farklı tarih gösterim türleri kullanmak isterseniz bu konu hakkında geniş bilgi ve örnek bulabileceğiniz bu siteyi inceleyebilirsiniz.

 

NOT: Bu değişiklik ile birlikte yeni yıl vakitlerinde yani Aralık ayı sonlarında ve Ocak ayı başlarında, tarihin güncellenmesinde Sununuzunun durumuna göre bir kaç günlük gecikme veya erkenleşme durumu sözkonusu olabilir.
Okunma 5511 defa Son Düzenlenme Pazar, 16 May 2010 02:02
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

  • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme