Joomla Güvenliği

Joomla Güvenliği (4)

Joomla güvenliği nasıl sağlanır, nelere dikkat edilmelidir?

Perşembe, 15 Nisan 2010 01:18

Admin Şifresi Sıfırlama ve Değişme

Yazan

Hack'lenmeniz durumunda veya unutmanız durumunda Admin ve diğer üyelerin şifresini ve kullanıcı adını değiştirmek için bu makalede yöntemleri açıklıyoruz. Hacklenmeden önce muhakkak okuyun ki hazırlıksız yakalanmayın.

Cuma, 09 Nisan 2010 04:06

Sağ Tık Engelleme

Yazan

Joomla ile kurduğumuz sitenin iyi yerlere gelip, arama motorlarında üst sıralarda çıkması için en önemli olan şey özgün içeriktir. Özgün içeriğe sahip siteler diğrlerinde her zaman bir adım öndedir. Fakat özgün olmak günümüzde o kadar da basit değildir. Çünkü bazı kişiler gerek tembel olduklarından, gerekse kul hakkı gibi bir şeyi gözetmediklerinden sitenizdeki içerik ve görselleri kısa süre içerisinde kopyalayıp kendi sitelerine aktarabiliyorlar. İşin kötü yanı ise alıntı olduğunu ve sitenizin kaynak olduğunu belirtmiyorlar. İşte bu tip can sıkıcı durumları engellemek için sağ tık engelinin nasıl yapıldığını anlatıyoruz:

Salı, 06 Nisan 2010 16:02

Meta Name Generator Değiştirme

Yazan

 

Joomla bir CMS (İçerik yönetim sistemi) olarak oldukça güvenlidir. Tabiki her sistem aşılabilir ve hacklenebilir. Ama önemli olan sistemimizi mümkün olduğu kadar güvenlikli kılıp, açıklara karşı koruyup korumadığımızdır. Joomla sitenizin güvenliği için ilk önereceğimiz şey sitenizde bilmediğiniz, şüpheli ve tanınmamış eklentileri kullanmamanız gerektiğidir. Bunun yanında her Joomla'cı kesinlikle düzenli olarak yedek almalıdır. Şimdi gelelim asıl konumuza. Normal şartlarda bir sitenin Joomla ile kurulup kurulmadığını anlamak çok kolaydır ve bunun bir kaç yolu vardır.
Pazar, 04 Nisan 2010 16:52

Joomla Güvenliği Nasıl Sağlanır

Yazan
Bu makalemizde genel manada Joomla sitenizin güvenliğini sağlamak için yapabileceğiniz bazı temel noktalara değineceğiz.Joomla CMS (içerik yönetim sistemi) aslında yeterince güvenlik sağlayacak düzeydedir. Fakat bilişim dünyasındaki hacker vb kişilerin işleri de bu güvenlikleri aşmak olduğu için, her türlü güvenlik önlemini delecek şekilde çalışmaktadırlar. Bunun yanında Joomla sadece bize geldiği hali ile değil de, "3. parti" dediğimiz sonradan eklenen ve yüklenen eklentilerle de tehditlere karşı korunmasız hale gelebilir. İşte bu makalemizde bu tip zaaflara ve tehditlere karşı alabileceğimiz genel tedbirlerden bahsedeceğiz.


Ama unutmamak gerekir ki hiç bir sistem 100% güvenilir değildir, delinebilir, aşılabilir.

deneme