Salı, 06 Nisan 2010 16:02

Meta Name Generator Değiştirme

Yazan 
Öğeyi Oyla
(2 oy)
Meta Name Generator Değiştirme Meta Name Generator Değiştirme JoomlaBilgi.org

 

Joomla bir CMS (İçerik yönetim sistemi) olarak oldukça güvenlidir. Tabiki her sistem aşılabilir ve hacklenebilir. Ama önemli olan sistemimizi mümkün olduğu kadar güvenlikli kılıp, açıklara karşı koruyup korumadığımızdır. Joomla sitenizin güvenliği için ilk önereceğimiz şey sitenizde bilmediğiniz, şüpheli ve tanınmamış eklentileri kullanmamanız gerektiğidir. Bunun yanında her Joomla'cı kesinlikle düzenli olarak yedek almalıdır. Şimdi gelelim asıl konumuza. Normal şartlarda bir sitenin Joomla ile kurulup kurulmadığını anlamak çok kolaydır ve bunun bir kaç yolu vardır.

Bunlardan en kolaylarında birisi site adresinin sonuna /index.php/?tp=1 eklemektir. Böylece eğer site Joomla tabanlı ise kullanılan temanın pozisyonları gözükecektir ve sitenin Joomla olduğu anlaşılacaktır. Bunu engellemenin yolunu yine Güvenlik bölümümüzde bulabilirsiniz. Fakat bu makalemizin konusu Sayfa Kaynağı'nda yer alan :
 

	<meta name="generator" content="Joomla! 1.5 - Open Source Content Management"/>

Burada yeralan "Joomla! 1.5. - Open Source Content Management" ibaresi sitemizin Joomla tabanlı olduğunu belirtmektedir.

Lütfen sitemizde bulunan bu ve bunun gibi düzenleme (modifikasyon) işlemlerinde, değişiklik yapacağınız dosyaları yedek almayı unutmayınız!

Normalde bazı site yöneticileri bu ibarenin sitelerinin prestijini düşürdüğünü düşünmektedir ve kaldırmak istemektedir ama bence bu çok yersiz bir değerlendirme. Zira günümüzdeki bir çok yüksek prestijli sitenin Joomla ile tasarlandığı biliniyor.

Ama bir de bu ibareyi güvenlik nedeniyle kaldırmak isteyenler olabiliyor ki buna diyecek bir şeyimiz olamaz. Bu ibareyi kaldırmak için yapmanız gerekenler:

  1. Kullanmakta olduğunuz temanızın index.php dosyasını bilgisayarınıza indirip Not Defteri v.b. editörle açın
  2. Bu dosyadaki kodlardan istediğiniz bir yere ( <head> ile </head> etiketleri arasında) şu kodları yapıştırın:
	<?php $this->setGenerator('Buraya kaynakta ne görünmesini istiyorsanız onu yazın veya boş bırakın'); ?>
Dosyanızı kaydederken UTF-8 formatında kaydetmeyi unutmayın, aksi takdirde yukarıda yazdığınız Türkçe karakterler bozuk çıkacaktır.

Dosyanızı kaydedip FTP ile aynı yere tekrar yükleyip üzerine yazdırın. Sayfanızın tarayıcınız vasıtasıyla kaynak sayfasını kontrol edin.

Okunma 10675 defa Son Düzenlenme Salı, 06 Nisan 2010 18:58
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

  • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme