SEO Optimizasyon

SEO Optimizasyon (5)

Joomla SEO Aramam Motoru Optimizasyonu ve SEF Arama Motoru Dostu Bağlantılar

Salı, 28 Şubat 2012 23:01

Robots.txt Nedir - Ne İşe Yarar?

Yazan

Tek bir dosya olan robots.txt sahip olduğunuz web siteniz için küçük ama çok önemli bir dosyadır. Zira bu dosyada yer alan birkaç satır sayesinde arama motorlarına sitenizin takip edilip edilmeyeceğini veya nasıl indekslenmesi gerektiğini anlatabilirsiniz.

Joomla sitenizde Takma İsim olarak Türkçeleştirebileceğimiz Alias kısmına bildiğiniz gibi Türkçe karakterler (Ğ,ğ,İ,Ü,ü,Ö,ö,Ç,ç,Ş,ş gibi) olmaksızın, ilgili sayfanın URL'sini yani adresini girmeniz gerekmektedir. Böylelikle buraya girmiş olduğunuz kelime ve sözcükler o sayfanın adresi olarak belirlenecek ve arama motorları tarafından da o şekilde indexleneceklerdir. Eğer içeriğiniz ile ilgili ve popüler kelimeler seçerseniz de sitenizi Arama Motoru Dostu bir yapıya ulaştırırsınız. Peki bu kelimeler ve karakterler arasına girmeniz gereken boşluk karakteri ne olmalıdır?

Çarşamba, 05 May 2010 06:16

Joomla Meta Tag İnceleme (2)

Yazan

Bu makalemizde Joomla sitelerimizde, arama motorları ve internet dünyasında üst sıralarda yer almak ve çok daha geniş kitlelere hitap edebilmemizi sağlaması açısından büyük faydası olan, meta etiketler (meta tags) üzerine geniş bilgi vereceğiz ve Joomla açısından bu meta etiketleri değerlendireceğiz.

Çarşamba, 21 Nisan 2010 23:12

sh404SEF live_site Sorunu ve Çözümü

Yazan

Joomla için geliştirlen en iyi SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve SEF (Arama Motoru Dostu Bağlantılar) eklentilerinden birisi olan, hatta bir çoklarına göre en iyisi olan sh404SEF bileşeninin kurulum sonrasında verdiği bir hata bulunmaktadır: WARNING: $live_site missing from Joomla configuration.php file!

Cumartesi, 10 Nisan 2010 04:09

Joomla Meta Tags İnceleme (1)

Yazan

Bu makaleyi okuduğunuza göre sizler de ya Joomla kullanıyorsunuz veya kullanmayı düşünüyorsunuz. Bu durumda bazı web terimlerini de biliyor olmanız normaldir, en azından kulak dolgunluğunuz vardır. Bu terimlerden belki de en önemlisi ve üzerinde durulan SEO'dur, Yani Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu). Bu makalemizde SEO'dan bahsetmeyeceğiz, zaten sitemizde SEO hakkında yeterince ders ve makale mevcut.
Bu yazımızda SEO ile yakından alakalı olan Meta Tags (Meta Etiketleri) konusunu Joomla çerçevesinde ele alacağız. Makalemi bölümler şeklinde yayınlamayı planlıyorum. Bu makale 1. bölüm olacak ve Joomla açısından meta etiketlerin ne olduğunu ve ne işe yaradıklarını anlatmaya çalışacağım.

deneme