Çarşamba, 21 Nisan 2010 23:12

sh404SEF live_site Sorunu ve Çözümü

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)
sh404SEF Hatası ve Çözümü sh404SEF Hatası ve Çözümü JoomlaBilgi.org

Joomla için geliştirlen en iyi SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve SEF (Arama Motoru Dostu Bağlantılar) eklentilerinden birisi olan, hatta bir çoklarına göre en iyisi olan sh404SEF bileşeninin kurulum sonrasında verdiği bir hata bulunmaktadır: WARNING: $live_site missing from Joomla configuration.php file!

Bileşeni kurduktan sonra, bileşenin Genel Ayarlar'ına tıkladıktan sonra bu hatayı kırmızı ve kalın bir fontla yazılı olarak muhtemelen göreceksinizdir:

WARNING: $live_site missing from Joomla configuration.php file!

Buna aslında tam olarak hata denemez, uyarı demek daha yerinde olacaktır. Çünkü Joomla 1.5.1 sürümü ile birlikte artık Joomla sistemi sitenizin URL'sini yani tam adresini otomatik olarak algılamaktadır. Çünkü bu özellik Joomla'nın bir çok fonksiyonu için kullanılmaktadır ve aynıu şey URL'ler için, dolayısıyla sh404SEF için de geçerli. Bu nedenle eğer sizde de bu hata çıkıyorsa, bir kaç işlem ile sisteme sitenizin tam yolunu gösterebilirsiniz.

Yapacağımız işlem için Joomla kurulumunu yaptığımız dizinde bulunan configuration.php adlı dosyayı bilgisayarımıza indiriyoruz.

Bundan sonraki işlemlere geçmeden önce lütfen indirmiş olduğunuz configuration.php adlı dosyanın yedeğini almayı unutmayın!

Daha sonra bu dosyayı herhangi bir editör ile (Not Defteri olabilir) açıyoruz ve bu dosyadaki şu satırı buluyoruz:

var $live_site = '';

Burada bulunan 2 tırnak arasına ('') sitemizin tam adresini yazmamız gerekmekte. Yani örnek olarak şu şekilde olacak:

var $live_site = 'http://www.siteadresiniz.com/';

Doğru yazdığınızdan emin olduktan soran dosyayı kaydederek sunucunuza yükleyebilirsiniz. Eski varolan configuration.php dosyanızın üzerine yazarak yükleme işlemini tamamlayın. Artık, yukarıda belirtilenleri doğru olarak yaptıysanız, tekrar bileşenin ayar sayfasına giderek uyarının yok olduğunu görebilirsiniz.

Okunma 5121 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 21 Nisan 2010 23:24
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

  • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme