Çarşamba, 05 May 2010 06:16

Joomla Meta Tag İnceleme (2)

Yazan 
Öğeyi Oyla
(4 oy)
Joomla Meta Tag Joomla Meta Tag JoomlaBilgi.org

Bu makalemizde Joomla sitelerimizde, arama motorları ve internet dünyasında üst sıralarda yer almak ve çok daha geniş kitlelere hitap edebilmemizi sağlaması açısından büyük faydası olan, meta etiketler (meta tags) üzerine geniş bilgi vereceğiz ve Joomla açısından bu meta etiketleri değerlendireceğiz.

Bu konu ile ilgili olarak, buradaki makalemizde, Joomla sitelerde meta etiketlerin (meta tags) ne demek olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl kullanılması gerektiğini incelemiştik. Önceki makalemizde de belirttiğimiz gibi, en önemli meta etiketleri (meta tag) başlık etiketi yani title ve açıklama etiketi description etiketleridir. Bu etiketler başta Google olmak üzere tüm arama motorları tarafından en çok dikkate alınanlardır. Bu makalemizde de işte bu etiketleri nasıl tam etkin olarak, yerinde ve uygun olarak kullanılabileceğini anlatacağız.
Joomla sitede meta elementleri düzenleme için 2 ana yöntem mevcuttur, bunlar;

  1. Joomla sisteminin kendi çekirdek meta etiket özelliğini kullanmak
  2. Joomla sistemi için geliştirilmiş SEF (arama motoru dostu bağlantılar) eklentilerini (AceSEF, JoomSEF, sh404SEF gibi) kullanmak

Bu makalemizde ilk yöntem olan Joomla çekirdek SEF - SEO özelliğini üzerine yoğunlaşacağız.
 

Joomla Meta Etiket (Tag) Özelliği Nasıl Kullanılmalıdır?

Joomla standart olarak her kurulumla birlikte içerisinde belirli ölçülerde meta tag desteğini barındıran bir sistemdir. Bu özelliği kullanmak da oldukça basit ve pratiktir. İlk olarak yapmanız gereken şey Joomla sitenizin admin paneline bağlanarak (siteadi.com/administrator) şu menü yolunu izlemektir:

Administrator > Genel Yapılandırma > Site sekmesi

 


Yukarıda gördüğümüz resimdeki kısımda yer alan iki ayarı yani Başlık Üstveri Bilgisi ve Yazar Üstveri Bilgisi ayarlarını Hayır olarak seçin. İlk seçenek olan Başlık Üstveri Bilgisi seçeneğinin hangi işe yaradığını açıkçası ben de bilmiyorum, zira o seçeneği hem Evet olarak, hem de Hayır olarak seçmeme rağmen kodlarda hiçbir değişiklik olmadığını gördüm. Eğer bu konuda bilgi ve deneyim sahibi olan kişiler varsa makalenin alt tarafında yorum olarak bizimle paylaşabilirler. İkinci seçenek olan Yazar Üstveri Bilgisini Göster seçeneği ise gereksiz bir ayardır ve Hayır olarak seçmek yararlı olacaktır. Çünkü söz konusu olan sey Meta Tag olduğu zaman, önemli olan çokluk ve kalabalık değildir, önemli olan az ama öz olmasıdır. Bu nedenle gereksiz şeylerden kaçınmak gerekir.
 

Başlık (Title) Etiketi

Varsayılan olarak tüm Joomla sitelerde Title yani başlık etiketi olarak makalelere girmiş olduğumuz Başlık kısmı kullanılır. Yani bir makaleyi yazarken makale başlığı olarak girdiğiniz veri, aynı zamanda kod olarak da Title etiketi yerine kullanılır. Bu durum genel olarak avantajımızadır çünkü zaten bir içeriğin başlığı o içeriği özetleyen ve arama motorlarının dikkate almasını istediğimiz verilerdir. Fakat bazı durumlarda bu durumu çeşitli nedenlerde değiştirmek isteyebiliriz. Yani sitemizde makalemizin başlığını belki ilgi çekmek, farklı sunmak v.b. durumlar adına aslında arama motorlarının algılamasını istediğimizden farklı yazabiliriz. Veya makale başlığı normalde çok uzun veya çok kısa olabilir, fakat arama motorlarının bu başlığı daha farklı indexlemesini isteyebiliriz. Kısacası direkt olarak Joomla makalesinin başlığının, arama motorları tarafından Title etiketi yerine algılanmasını istemeyebiliriz. Bu nedenle makalenin yer aldığı sayfanın başlığını değiştirmek adına, o makaleye bağlantı olarak atanan (link verilmiş olan) menü ögesini düzenlememiz gerekmektedir. Bunun için Joomla admin panelimizde izlememeiz gereken yol şu şekildedir:

  • Menü Yöneticisi'nden değiştirme yapacağınız menü ayarlarına girin
  • Sağ tarafta bulunan Sistem sekmesindeki parametreleri açın
  • Sayfa Başlığı kısmına sayfa için yer almasını istediğiniz başlığı girin
  • Başlığı Göster seçeneğinin ise Hayır olarak seçili olduğundan emin olun, çünkü Evet olarak seçili bırakırsanız, o başlık o sayfada hemen makalenin üzerinde gösterilecektir.

 


Açıklama (Description) Etiketi

Bir site için, dolayısıyla Joomla siteler için de, arama motorları tarafından en çok dikkate alınan meta verilerden birisi de Açıklama Etiketi yani Description Meta Tag özelliğidir. Bu veriler ise yine Joomla admin panelimiz vasıtası ile girebiliriz. Bunun için şu yolu izleyebilirsiniz:

  • Site menüsüne altında yer alan Genel Yapılandırma menüsüne tıklayın
  • Meta Veri kısmında yer alan metin alanları kısmına gelin

Burada yer alan 2 adet alana gerek site açıklamamızı, gerekse de site anahtar kelimelerimizi girebiliriz. Bu konu hakkında geniş bilgiyi meta verilerle ilgili olan bu ilk makalemizde ve ayrıca bu video dersimizde de vermiştik. Buraları inceleyerek bu alanlara hangi açıklamaları ve hangi anahtar kelimeleri gireceğinize karar verebilirsiniz. Karar verdikten sonra orada yer alan varsayılan açıklama ve kelimeleri silerek, kendi karar verdiklerinizi girebilirsiniz.


Buradaki Genel Açıklama kısmına 150 karakteri geçmeyecek şekilde site açıklamanızı girmelisiniz. Siteniz için anahtar ve önemli kelimeler burada yer almalıdır fakat aynı kelimeleri tekrar etmekten kesinlikle kaçınmalısınız. Zira bunun hiç bir faydası olmadığı gibi, büyük zararı da vardır. Küçük farklılıklar içermek kaydıyla siteniz için çok önemli olan kelimeleri ise 2 defa kullanmanız da bir sorun yoktur.

Genel Yapılandırma Kısmında Yer Alan Meta Açıklama Kısmının Dezavantajı
Yukarıda belirttiğimiz Genel Yapılandırma kısmında yer alan Genel Açıklama bölümünün kullanılmasının bazı küçük zararları vardır. Joomla sitenizde bulunan her bir makaleniz ve içerikleriniz için ayrı ayrı meta açıklaması girmezseniz (girmemişseniz) eğer, aramam motorları işte bu Genel Yapılandırma kısmındaki Genel Açıklama verilerini bu içerik ve makaleler için de kullanacaktır. Fakat bu durumda tekrarlı, çift ve çoğul kullanım söz konusu olacaktır. İşte bu durum başta Google olmak üzere hem bütün arama motorları için, hem de genel manada SEO (arama motoru optimizasyonu) için iyi bir durum değildir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, Joomla sitenizde oluşturduğunuz içerikleriniz için ayrı ayrı açıklama verisi girmeniz gerektiğidir. Böylelikle mümkün olduğunca tekrarlı veri kullanımının önüne geçmiş olursunuz.
Joomla sitenizdeki veya diğer tüm sitelerinizdeki tekrarlı meta verisi kullanımını tespit edebilmeniz için Google size hizmet vermektedir. Bunun için Google hesabınızle Webmaster Araçları sayfanızdaki aşağıda da resimini verdiğimiz bölümü incelemeniz yeterli olacaktır.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, tekrarlı meta açıklamadan kaçınmak adına Genel Yapılandırmada bulunan Genel Açıklama kısmını boş bırakmamanız gerektiğidir, çünkü orada siteniz ile ilgili bir açıklamanın bulunması, tekrar açıklamadan daha önemlidir. Bu nedenle tekrar hatırlatacak olursak, Joomla sitenizdeki tüm içeriklerinizde mümkün olduğunca kendi meta açıklamasını girmeniz gerekmektedir. Fakat bu işlem Joomla'nın çekirdek meta özelliği ile her içerik için mümkün olamayabilmektedir.
Bu noktada yukarıda 2. yöntem olarak zikrettiğimiz SEF eklentileri (AceSEF, sh404SEF, JoomSEF gibi) devreye girmekte ve bu açığı kapatmaktadır.
 

Makaleler Haricindeki Sayfalarda Meta Açıklama (description)

Joomla sistemi yukarıda da bahsettiğimiz gibi, sitemizde yer alan tüm makaleler için ayrı ayrı ve her birine özel olarak meta veri bilgileri girmemiz için bize seçenek sunmaktadır ve iyi bir SEF - SEO için bu özelliği kullanmamız gerekmektedir. Fakat Joomla makaleler haricindeki sayfalarımız için aynı esnekliği henüz sunamamaktadır. Mesela herhangi bir menü oluşturup bu menü türünü de Kategori veya Bölüm olarak seçtiğinizi varsayalım. İşte bu menü ögelerine özel olarak spesifik meta açıklama verisi girmeniz mümkün değil. Yani bu durumda siteniz bu menü ögesi için Genel Yapılandırma kısmında girdiğiniz site gelen açıklaması kullanılacaktır ve bu durum da hem tekrarlı veri kullanımını, hem de o menü ile direkt ilgili olmayan veri kullanımını doğurmaktadır.
İşte bu noktada "ne yapmamız gerekir" diye sorarsanız, 3. parti olarak geliştirilen Joomla eklentileri yardımınıza yetişmektedir:

RSSeo
Yukarıda belirtilen sorunun üstesinden gelebilmek adına, RS Joomla tarafından geliştirilen RSSeo adlı ücretsiz eklentiyi kullanabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde Joomla menüleri oluştururken veya düzenlerken meta açıklamalarını özel olarak girebilirsiniz.
Eklenti bu özelliğinin yanısıra farklı fonksiyonlara da (site haritası oluşturma gibi) sahiptir.


SEOSimple

Ayrıca bu eklentiyi de kullanarak yukarıda belirtilen durumları bertaraf edebilirsiniz. Bu eklenti sayesinde RSSeo eklentisinden farklı olarak; meta açıklamaların otomatik olarak makale içerisindeki metinlerden alınmasını da sağlayabilirsiniz. Hatta başlık (title) verisinin de otomatik olarak ayarlarınıza bağlı olarak oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

SEOSimple adlı eklentiyi indirmek için adres: http://extensions.joomla.org/extensions/site-management/seo-a-metadata/4102
Okunma 9237 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 05 May 2010 07:08
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

Bu diyalogda yer alanlar

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme