Cumartesi, 29 May 2010 03:31

Joomla URL'lerinde Boşluk İçin Hangi Karakter Kullanılmalı

Yazan 
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Joomla sitenizde Takma İsim olarak Türkçeleştirebileceğimiz Alias kısmına bildiğiniz gibi Türkçe karakterler (Ğ,ğ,İ,Ü,ü,Ö,ö,Ç,ç,Ş,ş gibi) olmaksızın, ilgili sayfanın URL'sini yani adresini girmeniz gerekmektedir. Böylelikle buraya girmiş olduğunuz kelime ve sözcükler o sayfanın adresi olarak belirlenecek ve arama motorları tarafından da o şekilde indexleneceklerdir. Eğer içeriğiniz ile ilgili ve popüler kelimeler seçerseniz de sitenizi Arama Motoru Dostu bir yapıya ulaştırırsınız. Peki bu kelimeler ve karakterler arasına girmeniz gereken boşluk karakteri ne olmalıdır?

Çünkü bildiğiniz gibi URL kısmında hiç bir zaman boşluk yer almaz. Örnek bir URL görünümü şu şekildedir:

http://www.joomlabilgi.org/joomla-makaleleri/seo-sef.html

Gördüğünüz gibi normalde joomla makaleleri şeklinde olan kelime grubu joomla-makaleleri olarak yazılmıştır. Bu durum istisnasız tüm URL'ler için geçerlidir. Bu örnekte tire ( - ) işareti boşluk yerine kullanılmıştır.

Her ne kadar küçük bir ayrıntı gibi dursa da aslında boşluk karakteri olarak ne kullandığınız Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Arama Motoru Dostu Bağlantılar (SEF) açısından çok önemlidir.

Biz size boşluk karakteri olarak, yukarıdaki örnekte de olduğu gibi tire ( - ) karakterini kullanmanızı önermekteyiz. Çünkü Google tire karakterini boşluk olarak algılamaktadır. Dolayısıyla joomla-makaleleri olarak URL kısmına gireceğiniz kelime grubunu Google joomla makaleleri olarak algılayacaktır. Böylece tam olarak kastetmek istediğiniz kelime ve cümleleri arama motorlarının indexlemesini sağlarsınız.

Ama tire karakteri yerine alt tire ( _ ) işaretini kullanırsanız, bu durumda Google v.b. arama motorları bu karakteri boşluk olarak algılayamayacaktır. Böylece aslında joomla makaleleri olarak indexlenmesini istediğiniz URL adresiniz, joomlamakaleleri olarak arama motorları tarafından indexlenecektir. Bu da istediğiniz bir durum olmadığı için anahtar kelimelerde, rakiplerinize oranla alt sıralarda yer almanıza neden olabilir.

Her ne kadar küçük ayrıntılar olarak görünse de, bu tür nüanslar sitenizin rakipleriniz karşısında çok daha iyi yerlere gelmesini sağlayabilmektedir.
Okunma 5457 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 May 2010 04:10
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

  • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme