Cumartesi, 04 Şubat 2012 00:11

Unicode Kullanımı Yüzde 60'ı Aştı

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Web'de Unicode Kullanımı Web'de Unicode Kullanımı

Karakter kodlaması (character encoding) yöntemi ile bilgisayarlarda kullanılan bütün metinleri bilgisayarlar depolarlar. Bu kodlama işlemi de her metindeki her karaktere bir rakam vererek gerçekleştirilir.

Mesela 1963 yılında hizmete sunulan ASCII kodlama yönteminde "a" harfi için byte 61 kullanılır, "b" için ise 62... Web'in yani internetten önce yüzlerce farklı kodlama yöntemleri vardı. Bu kodlama yöntemlerine göre C1 ifadesi; ¡, Ё, Ą, Ħ, ‘, ”, manalarına gelebileceği gibi; æ to 品 gibi binlerce karakter manasına da gelebilirdi. Bu durumda bir bilgisayardan bir başka bilgisayara dosya gönderildiğinde çok farklı manalara gelebilirdi.

Joomla! ve eklentilerinin Türkçe dil dosyaları da UTF-8 formatında oluşturulmaktadır ve Unicode, Joomla'yı Türkçe kullanmamızı sağlamaktadır.

İşte tam bu noktada Unicode bu tür karmaşıklığı gidermek ve sorunsuz şekilde kodlama çözümü sunmak adına geliştirildi. Yani Çince'den, Rusça'ya; Arapça'dan çok farklı ikon metinlerine kadar her türlü metinler için çözüm sağlayacak bir sistem... Unicode yöntemi sadece Çince için 75.000 adet encode içermektedir.

ASCII encode yönteminde İngilizce için bile yeterli olmayan durumlar söz konusu iken, Unicode'da ise bir milyondan fazla karakter mevcut.

Unicode ilk olarak 1991 yılında yayınlandı, şans eseri aynı yıl www olarak bildiğimiz World Wide Web de duyurulmuştu. Tabi aynı yıl içerisinde kurulan bu iki sistem, birbirlerine çok faydalı olacağından habersizdi. Böylece bu iki sistem sayesinde günümüzde bütün insanlar, hangi dili konuştukları farketmeksizin, birbirleri ile dokümanları paylaşabilmektedirler.

Google her yılın Ocak ayında, indekslerinde bulunan farklı encodeing'lerin, websitelerine göre kullanım oranlarını kontrol etmekte. Aşağıdaki grafikten istatistikleri görebilirsiniz:

unicode-stat

Sizin de görebileceğiniz gibi 2006 yılından itibaren Unicode'un yaklaşık %800 oranında pazarda artış sağladığı görülmekte. Eğer ASCII de aynı kategoride değerlendirilecek olursa web dokümanlarının yaklaşık %80'i Unicode (UTF-8) ile kodlanmıştır.

Google'da kendi sistemlerinde Unicode kullanmakta ve bütün dünya dillerindeki kullanıcılarına bu encodeing ile hizmet sunmaktadır.

Kaynak: googleblog.blogspot.com

Okunma 7810 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 04 Şubat 2012 13:48
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

  • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme