Perşembe, 01 Mart 2012 15:05

Google'ın Yeni Gizlilik Düzenlemesi

Yazan 
Öğeyi Oyla
(4 oy)
Yeni Gizlilik Şartları - Google Yeni Gizlilik Şartları - Google JoomlaBilgi.org

Google'ın ilk açıklandığı günden bu yana çokça tartışılan yeni gizlilik şartları ve sözleşmesi bugün itibariyle (1 Mart 2012) hayata geçmiş bulunuyor. İlk defa Ocak 2012'de duyurulan bu yeni düzenleme ile Google aynı zamanda sadeleşmeye de gitti.

Önceden 70'den fazla farklı sözleşme ve şart dokümanı varken, bu yeni düzenleme ile birlikte sadece tek bir sözleşme hepsinin yerini alacak. Böylece yeni şartların kullanıcılar için daha kolay okunabilir ve anlaşılır olacağı vaadini veriyor, Google.

Google Gizlilik Yöneticisi Alma Whitten ise konu ile ilgili olarak yaptığı açıklama ise şu şekilde:

Kullanıcılardan, öncekinden farklı olarak, yeni veya ek bilgi talep etmiyoruz. Kişisel verileri de satmıyoruz. Önceden olduğu gibi, bundan sonra da kişisel verilerin korunması için piyasadaki en güvenli tedbirleri almaya devam edeceğiz.

Tabi durum bu kadar basit değil, zira bazı çevreler sadeleşmenin yanında, büyük değişikliklerin de Google ve servislerini kullanan kişileri beklediğini belirtmekte. En basit anlatımla artık Google kendi hizmetlerini (Youtube, Gmail, Google Arama gibi...) kullanan kişilerin kişisel verilerini, yine kendi hizmetleri arasında paylaşabilecek.

Böylece ilgili arama sonuçlarında daha çok kişiye özel arama sonuçları gösterilebilecek. Ama asıl Google'ın iştahını kabartan şey ise, artık kişisel verilerinize hakim olan Google, arama sonuçlarınıza ve kişisel verilerinize dayanarak "daha çok kişiye özel reklam" gösterimi yapabilecek.

Google'ın yeni düzenlemeyi anlatan video sunumu (İng.):

Okunma 7379 defa Son Düzenlenme Perşembe, 01 Mart 2012 15:16
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

Bu diyalogda yer alanlar

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme