Perşembe, 12 Nisan 2012 19:31

Yenilenen Google+

Yazan 
Öğeyi Oyla
(2 oy)
Google Plus Yenilendi Google Plus Yenilendi

170 milyondan daha fazla kullanıcı Google+ ürününe bir şekilde geçiş yaptı bile, böylece son politika değişikliğinden sonra rahat rahat tüm Google ürünlerini tek bir yerden yönetebiliyor ve görebiliyorlar.

Google, henüz işin başında olduklarını ve yapacak birçok şey olduğunu ama Google bünyesinde farklı ve görülmemiş bir sosyal ağ kurmanın heyecanını yaşadaklarını belirtiyor.

Çünkü geçtiğimiz günlerde Google+ arayüzü tamamen değişmiş bulunuyor. Google bu yeni tasarımı daha kullanışlı ve esnek olarak tanımlıyor. Alışageldik yerleşimlerden ve kullanımlarda oldukça farklı gibi dursa da, uğraştıkça kısa süre içerisinde insan gerçekten de Google+'ın yeni arayüzüne hemen alışıyor ve kolay kullanımı kendini belli ediyor.

Kişiye Özel Araç Çubuğu

Önceden her klasik sitede olduğu gibi, menüler yani araç çubuğu üst tarafta yer alıyordu. Ama artık Google araç çubuğunu sol sütuna almış ve dikey durumda. Tabi araç çubuğunun sadece yeri değişmedi, ayrıca yenilenen sistemle birlikte kullanıcılar zevklerine ve kullanım sıklığına göre istedikleri uygulamaları araç çubuğuna ekleyebilecek ve sıralamasını değiştirebilecekler. Bu düzenleme işlemi ise "sürükle - bırak" (drag-drop) yöntemi ile gerçekten çok basit bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Böylece insanlar ilgilendikleri, daha çok zaman harcadıkları ürünleri daha göz önünde bir yere alıp; az ilgilendikleri ve kullanmadıkları uygulamarı ise ayak altından kaldırabiliyorlar. Ayrıca henüz doldurulmamış boş alanlar (whitespace) da yeni arayüzle birlikte geldi ve Google'ın bu alanlarda ne kullanacağı ve ne gibi özellikler sunacağı tamamen sürpriz.

Farklı ve Kaliteli İletişim Yöntemleri

Google+ ürününü kullanmaya başlayınca farkedeceksiniz ki, çevrelerinize eklediğiniz kişilerle paylaşımlarda bulunmanız ve iletişime geçmeniz oldukça basit ve birçok farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Aynı anda birden çok kişi ile kolayca sesli, görüntülü (konferans) görüşmeleri yapabilirsiniz, üstelik kaliteli ve hızlı bir servisle.

Facebook ve Twitter'a Benzer Ama Çok Farklı

Google+ ilk duyurulduğunda herkes başta Facebook olmak üzere, sosyal paylaşım sitelerine Google'ın sunduğu bir rakip olarak düşündü... Fakat Google yöneticilieri bu karşılaştırmayı hiçbir zaman kabul etmediler ve hatta bu iddiada bulunanları Google+'ı tanımamakla itham ettiler.

Gün geçtikçe anlaşılıyor ki, durum gerçekten de öyle, zira Google+ rakipleri olarak lanse edilen sosyal paylaşım sitelerinden çok daha farklı.

İlk olarak Google+ bütün Google servislerinin adeta merkezi, yani Google hesabınızla üyeliğinizin bulunduğu tüm Google ürünlerinin anasayfası gibi. Youtube videolarınıza, Blogger'ınıza, mobil telefonunuzdaki fotoğraflara, mail'lerinize v.b. anında erişim yapıp onlarla ilgili paylaşımlarda bulabildiğiniz bir mecra...

Tabi bununla birlikte yeni arayüzde gelen kapak fotoğrafı, Google Sayfalar, insanları takip etme, Trend Topic, çevreler v.b. birçok özellik rakiplerine benzer yanları...

Google+ rakiplerine oranla çok daha sessiz, derinden ama çok büyük özelliklerle geniş kullanıcı kitlelerini cezbetmeye başladı bile...

Sizler kişisel olarak, markalarınız veya web siteleriniz için Google+ kullanıyor musunuz? Aşağıda yorum olarak belirtiniz...
Okunma 6580 defa Son Düzenlenme Perşembe, 12 Nisan 2012 19:36
Enes

Neredeyse tüm mesaisini Joomla'nın Türkiye'de gelişmesine adamıştır. Türkiye'de "Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği" kurucu üyelerindendir.

Joomla! ücretsiz destek sitesi JoomlaBilgi.org kurucusudur.

Web tasarımı ve internet teknolojileri üzerine mesleğini İstanbul'da icra etmektedir.

  • Yorum Mevcut Değil

Yorum Bırak

0 Karakter kısıtlaması
Eklediğiniz metin en az 5 karkater olmalıdır
Eklenebilir Dosyalar İzin verilen dosya türleri: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, txt, xcf, xls 0 / 3
deneme